Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak zrychlit počítač?!

17. 1. 2009

1. krok

WinASO registry optimizer

Zpomalení startu a počítače celkově z velké části způsobuje zanášení registrů častými instalacemi programů a různých aplikací. Je proto potřeba je občas vyčistit a nepodcenit nepořádek, který se v registrech za nějaký čas vytvoří. Ovšem mnoho uživatelů to podcení, a pak se diví, že počítač ztrácí na výkonu.

WinASO registry optimizer je opravdu výborný program, který registry nekompromisně vyčistí, ale zanechá potřebné pro funkčnost systému, a tím nám jen přispěje ke zrychlení startu počítače. Disponuje také funkcí Speed Up Systém, který výrazně zrychlí náběh počítače. Více o udržování stability počítače se dozvíte zde.
My se nyní ale vydáme jinou cestou.

2. krok

Start počítače lze také urychlit, aniž bychom použili instalovaný program nebo jinou aplikaci. Postačí nám k tomu samotný operační systém (hovoříme samozřejmě o nejrozšířenějším Windows XP).

Začínáme

Když klepneme na tlačítko Start a vybereme položku Spustit, otevře se nám okno, kam zadáme poměrně snadno zapamatovatelné slovo - msconfig.

image1

image2

Objeví se nám systémové okno, které spravuje aplikace a služby, jenž se automaticky spustí při startu počítače.

image3

Položky Obecné ; SYSTEM.INI ; WIN.INI ; BOOT.INI a Služby necháme být a přepneme rovnou na položku Po spuštění.

image4

Zde se z velké části nacházejí nainstalované programy ve vašem počítači.

Nyní přichází to hlavní. Vyberte zde programy, které nechcete, aby se spouštěly (po spuštění počítače) - máte vybráno? Výborně, jednoduše je teď odškrtněte. Výhodou zde je, že vidíte cestu k programu, který chcete vypnout (více níže). Nejčastěji se jedná o programy typu Deamon, Nero, Everest a různý veškerý software, který je takto nainstalován "zvenčí" (nejčastěji je tento software nainstalovaný do složky Program Files, viz obrázek).

image5

Jistě jste si všimli, že se v tomto seznamu nachází i položky, které směřují do Windows složky. Z jejich vypnutí (odškrtnutí) nemusíte mít strach, bez obav je můžete vypnout, aniž by se cokoliv stalo vašemu systému.

image6

Po vybrání programů, u kterých nechceme aby se spouštěly, dáme OK. Objeví se nám okno, které nám nabídne výběr dvou možností - Restartovat, nebo Ukončit bez restartování. Standardně doporučuji provést restart počítače ihned.

image7

Počítač se nám nyní restartuje. Při náběhu do systému se nám objeví okno, které nás informuje o změně konfigurace programů při spuštění. Nelekejte se prosím, jednoduše dejte Tento dialog příště nezobrazovat a spouštět konfiguraci systému při spuštění systému, a klikněte na OK.

image8

Slovo na závěr

Takto si lze jednoduše zrychlit start systému. Spouští-li se vám velké množství programů a větší část z nich takto vypnete, opravdu poznáte, že systémový start je rychlejší. U silnějších počítačů se jedná více méně o zanedbatelný rozdíl, ale i tak, proč si ho nezrychlit?! =)

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář